1 Haftalık Gebelikte Beta HCG Değeri

heading_decoration
clock_icon

1 Haftalık Gebelikte Beta HCG Değeri için SAT (son adet tarihinizin) ilk gününü seçiniz.:

1 Haftalık Gebelikte Beta HCG Değeri
Genel

1 Haftalık Gebelikte Beta HCG Değeri

Gebelik şüphesi ile karşı karşıya kalan kadınlarda erken dönemde gebeliğin tespit edilmesi idrar testleri ile gerçekleştirilir. Bu testler genel olarak doğru sonuçları kişilere vermektedir. Bu test vücutta gebelik ile ortaya çıkan Beta HCG hormonunun düzeyine göre kişinin hamile olup olmadığını ortaya koyar.

1 haftalık gebelikte beta HCG değeri ortalama 5-50 aralığında olur. Anneliğe atılan ilk adım olan hamileliğin tespiti ilk olarak yapılan idrar testleri ile öğrenilir. İdrar testlerinin ardından yapılan kan testleri daha sağlıklı sonuçları ortaya koymaktadır. Kişilerin hamilelik belirtileri vermesinin ardından yapacakları idrar testi ilk dönemde negatif sonuçlar verebilir. Bu durum anne adayının vücudunda bulunan Beta HCG hormonunun henüz beklenen seviyelere ulaşmadığı anlamına gelir. Hamilelik belirtilerinin devam etmemesi ve beklenen adet döngüsünün başlamaması ile kişilerin idrar testini yenilemesi önerilir.

1 haftalık gebelikte beta HCG değeri
1 haftalık gebelikte beta HCG değeri

Beta HCG Nedir?

Beta Human Chorionic Gonadotropin olarak bilinen ve Beta HCG olarak kısaltılan bu hormon, hamilelik esnasında plesanta tarafından üretilen bir hormondur. Genel olarak kanda tespit edilen bu hormon hamileliğin erken dönemlerde idrar ile tespiti içinde kullanılmaktadır.

Gebeliğin oluşması ile artış göstermeye başlayan bu hormon gebeliğin ilerlemesi ile yükselir. Doğumdan sonra yavaş yavaş düşmeye başlayan bu hormon kadınlarda gebeliğin tespiti konusunda kullanılan en önemli hormondur.

İdrarda Gebelik En Erken Ne Zaman Belli Olur?

Gebeliğin tespiti için ilk yapılması gereken beklenen adet döngüsünün gecikmiş olmasıdır. Kişinin adet döngüsünde gecikme yaşaması ile sabah aç karnını ilk idrarı ile yapacağı gebelik testi büyük ihtimalle gebeliği teşhis edecektir. İdrar ile yapılan test pozitif veya negatif olarak yorumlanabilirken kan testi sonucunda ortaya çıkan değerler gebeliğin haftası konusunda da bilgi sahibi olunmasını sağlayacaktır. 1 haftalık gebelikte Beta HCG değeri yaklaşık 5-50 arasındadır. Kan değerlerine göre bu değerlerden daha yüksek bir sonuç alınması gebeliğin daha ileri olduğunu düşündürür.

Gebelik Testi Nasıl Yapılır?

Kişinin hamilelik şüphesi üzerine idrar yoluyla yapabileceği testler eczanelerden alınan basit idrar testleri ile kolaylıkla yapılabilir. Daha kesin sonuçlar ortaya koyan kan testleri ise ilk basamak sağlık kuruluşlarında veya hastanelerde bir tüp kan alınarak yapılabilir. 1 haftalık gebelikte beta HCG değeri ortalama olarak 5-50 arasında olmalıdır. Bu değeri sağlayan kişilerin ilk haftalardan gebelik şüphesi doğrulanır.

Kişinin kan testleri ile kesinlik kazanmış gebeliğinin bulunması halinde ilerleyen zamanlarda ultrason ve geniş çaplı tetkikleri de yaptırması gerekir. Anne ve bebek sağlığı için hamilelik boyunca doktor tavsiyelerine uymak ve düzenli bir beslenme alışkanlığı edinmek büyük önem kazanmaktadır. Doğum aşamasına kadar bebek ve anne için gerekli tıbbı ve psikolojik yardımın sağlanması annenin yakınları tarafından sağlanmalıdır. Bebek ve anne için başlayan yeni serüvenin ilk habercisi olan Beta HCG hormonu doğum sonrası annenin vücudunu terk etmeye başlayacaktır.

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir