Adet Hesaplama
Adet Hesaplama

Adet Hesapla

Gebelik dönemi denilince akla ilk gelen metotlardan bir tanesi adet döngüsüdür. Gebelik düşünen ya da adeti geciken kadınlar ilk olarak hamile olup olmadığını tespit ederler. Adet gecikmesi sonucunda hamile kalan kadınlar adet hesaplama yöntemine başvurarak gebeliğinin kaçıncı evrede olduğunu kolaylıkla anlayabilirler. Adet hesaplama, son adet tarihinin ilk gününe göre yapılır. Herhangi bir hesaplama aracına ihtiyaç duymadan son adet gördüğünüz tarihe göre gebeliğinizin kaçıncı ayda olduğunu kolaylıkla öğrenebilirsiniz.

Adet hesapla yöntemi ile hamilelik döneminizi hesaplayacaksanız dikkat etmeniz gereken tek husus adet düzensizliğinizin olup olmamasıdır. Eğer sizlerin adet düzensizliği mevcut ise hesaplamalarınız hatalı olabilir. Adet döngünüz düzenli ise gönül rahatlığı ile hesaplamanızı yaparak sonrasında doktora başvurabilirsiniz.

Adet Gecikmesi

Hamile olmayı düşünüyorsanız adet olmadan önce adet döngünüzün ne şekilde ilerlediğini takip etmeniz gerekir. Bir önceki ay ile takip eden ay arasında bir iki gün fark ediyor ise adet gecikmesi olağan durum olarak kabul edilir. 7 güne kadar uzmanlar adet gecikmesi sürecinde anormal bir durum görmezken, 10 gün ve üzerindeki gecikmeler için mutlaka doktora başvurulması gerekir. Adet gecikmesi durumunda 7 günü geçen gecikmelerde hamilelik testi yaptırarak gebe olup olmadığınızı öğrenebilirsiniz.

Yumurtlama Hesaplama Nasıl Yapılır?

Yumurtalama hesaplama nasıl yapılır? Sorusu hamile kalmayı düşünen insanların en çok araştırdığı konuların başında gelir. Yumurtlama bir diğer adı ile ovülasyon dönemi hamile kalma oranının en yüksek olduğu zaman dilimini ifade eder. Bu nedenle gebe kalmayı düşünen her kadın ovülasyon dönemini takip eder. Doğurgan olma zamanınızın en yüksek olduğu günü bilmek hamile kalma şansınızı %90 oranında artırabilir.

Düzenli adet gören kadınların adet döngüsü yaklaşık olarak 28 gündür. Ancak adet döngüsünün süreci her kadında farklılık gösterebilir. Değişken bir durum olmasından dolayı sizler kendi adet döngünüze göre hesaplama yapabilirsiniz. Her adet döngüsü sürecinde hamile kalabileceğiniz toplamda 6 gün mevcuttur. Tıp dilinde doğurganlık penceresi olarak bilinen bu süreç hangi günlerde doğurgan olduğunuzu ve ileri tarihte hangi gün adet olacağınızın bilgisini sizlere verir.  Düzenli adet takibi ve planlı bir gebelik için yumurtlama hesaplaması yapabilirsiniz.

İki Adet Arası Nasıl Hesaplanır?

Her kadına göre; İki adet arası nasıl hesaplanır? Sorusu değişkenlik gösterse de normal şartlarda adet döngüsü 28 gün olarak kabul edilir. Ancak her kadının gerek vücut gerekse de ovülasyon dönemi farklı olmasından dolayı 21 ile 35 gün arasında değişkenlik gösteren adet döngüsü söz konusudur. Adet günleri hesaplaması yaparken her zaman ilk adet olunan gün hesaba katılarak hesaplamalar yapılır. 28 günde bir adet gören kadının yumurtlama dönemi genellikle 14.gün olarak kabul edilir. Düzensiz adet gören kadınlar içinde yumurtlama dönemi adet gördüğü günden itibaren 14 gün geriye gidilerek hesaplama yapılır.

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir