Adet Olacakmış Gibi Ağrı Hamilelik Belirtisi mi?
Genel

Adet Olacakmış Gibi Ağrı Hamilelik Belirtisi mi?

Hamilelik dönemi, oldukça zorlu bir süreçtir. Bu süreç kimi kadınlarda çok rahat bir şekilde geçtiği gibi kimi kadınlarda çok zorlu geçmektedir. Bu zorlu süreçte hamile bireylerin yaşadığı en önemli sorunlardan biri de ağrı ve sancılardır. Pek çok birey adet olacakmış gibi ağrı hamilelik belirtisi mi sorusunu sormaktadır.

Bu durum kişiden kişiye değişebileceği için net bir bilgi vermek mümkün değildir. Fakat çoğu hamile birey çok ağrılı bir hamilelik sürecinden geçtiği için adet olacakmış gibi ağrısı olan bireyler bir test yaptırarak ya da uzman bir hekime görünerek soruya net bir cevap bulabilir. Kimi bireyler adet olmadan önce çok yoğun bir ağrı ile karşı karşıya kaldığı için bu ağrıyı direkt olarak hamilelik ağrısı olarak değerlendirmek doğru değildir.

Adet Olacakmış Gibi Ağrı Hamilelik Belirtisi mi?
Adet Olacakmış Gibi Ağrı Hamilelik Belirtisi mi?

Sık Görülen Gebelik Belirtileri Nelerdir?

Pek çok birey, ağrı ve benzeri durumlardan dolayı hamile olduğunu düşünmektedir. Bir kadın doğum doktoruna gitmeden ya da test yaptırmadan önce dikkat edilen bazı belirtiler sayesinde hamile olup olmadığınızı anlamak mümkündür. Fakat bu belirtilerin bulunması sizde kesinlikle hamilelik olduğunu göstermeyeceği gibi bu durumların bulunmaması da gebe olmadığınız anlamına gelmez. En doğru sonuç için bir sağlık merkezine giderek kan ya da idrar tahlili yapılması gerekir. Bu testlerin göstermiş olduğu sonuçlar, hamile olup olmadığınızı gösteren basit ve kesin sonuçlardır. Peki sık görülen gebelik belirtileri nelerdir?

En önemli belirtilerden biri adet gecikmesidir. Adet gecikmesi olan kadınlar diğer belirtilere de sahipse muhtemelen hamiledir. Fakat tek başına adet gecikmesinin hamilelik göstergesi olduğunu söylemek mümkün değildir. Çünkü kimi zaman çeşitli hormonal ve çevresel faktörlerden dolayı da adet gecikmesi görülmesi mümkündür.

Bir diğer gebelik belirtisi memelerde dolgunluk ve büyümedir. Bu durum adet dönemi yaklaşan kadınlarda da görülebildiği için tek başına hamilelik için yeterli bir belirti sayılmamaktadır.

Hamilelik belirtilerinden biri olan kasık ağrısı, en sık görülen belirtilerden biridir. Adet sancısına benzeyen sancı ve ağrılar, çoğu zaman gebelik nedeni ile meydana gelmektedir. Fakat gebelik, her bireyde farklı şekilde ilerlediği için bu durum kesin olarak hamilelik belirtisidir dememiz mümkün değildir. Adet dönemi yaklaşan bireylerde de bu süreçte kaslarda yaşanan değişiklikler nedeni ile kasık ağrısı görülmesi mümkündür.

Gebelik Uykuya Neden Olur mu?

Hamile olduğundan şüphelenen ya da hamile olan bireylerin en merak ettikleri soruların başında gebelik uykuya neden olur mu sorusu gelmektedir. Gebelik döneminde yaşanan değişiklikler kişiden kişiye ve gebeliğin kaçıncı haftasında olunduğuna göre büyük farklılık gösterir. Fakat pek çok hamile bireyde normalden daha fazla uyuma ya da uyku hali görülmüştür. Bu durumun temel sebepleri arasında hamilelik döneminde yaşanan hormonal değişiklikler gelmektedir. Diğer bir neden ise hamileliğe bağlı olarak gerçekleşen enerji düşmesidir. Enerjisi düşen anneler uyku ile bu problemi çözmeye çalışır.

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir