Ayrıntılı Gebelik Hesaplama

heading_decoration
clock_icon

Ayrıntılı Gebelik Hesaplama için SAT (son adet tarihinizin) ilk gününü seçiniz.:

Ayrıntılı gebelik hesaplama yöntemlerini kullanarak hamilelik süreci ile ilgili detaylara erişmek isterseniz tek yapmanız gereken son adet döneminin başlangıç tarihini bilmenizdir. Son adet döneminin başlangıç tarihi uzmanlar tarafından da hamileliğin başlangıcı olarak kabul edilmektedir.
Gebelik Hesaplama

Ayrıntılı Gebelik Hesaplama

Gebelik hesaplama yöntemleri ile hamilelik sürecini planlı bir şekilde yürütmek isteyen anneler, ayrıntılı gebelik hesaplama tekniklerini kullanarak hem bebeğinin kaç haftada olduğunu, hem de hangi ay içerisinde doğum yapacağını kolaylıkla öğrenebilirler. Böylelikle tüm doğum sürecini en iyi şekilde organize ederek stressiz bir süreç geçirebilirler.

Ayrıntılı gebelik hesaplama yöntemlerini kullanarak hamilelik süreci ile ilgili detaylara erişmek isterseniz tek yapmanız gereken son adet döneminin başlangıç tarihini bilmenizdir. Son adet döneminin başlangıç tarihi uzmanlar tarafından da hamileliğin başlangıcı olarak kabul edilmektedir. Son adet tarihinden bugünün tarihi çıkarılır ve çıkan sonuç 7’ye bölünür. Bunun sonucunda ise hamileliğinizin kaçıncı haftada olduğunu öğrenebilirsiniz. Örnek olarak gösterilecek olur ise; hesaplamalarınızda çıkan sonuç 7 ise 7 haftalık hamilesiniz demektir.

Doğum Hesaplama Nasıl Yapılır?

Ayrıntılı gebelik hesaplama yönteminden sonra en çok kullanılan bir diğer yöntem hesaplama ise; doğum hesaplama nasıl yapılır? Sorusudur. Doğum hesaplama yöntemi ayrıntılı gebelik hesaplama yönteminden oldukça farklıdır. Doğum hesaplamasında iki farklı yöntem kullanılır. Bu yöntemler şu şekildedir;

1.yöntem: son adet görülen dönemin ilk günü baz alınarak 280 gün sayılır. Ortaya çıkan sonuç %90 ihtimalle doğum tarihini ifade eder.

2.yöntem: gebelik hesaplama cetveli baz alınarak yapılan hesaplamaları ifade eder. Bu yöntem ile son adet döneminin ilk gününden 3 ay geriye gidilerek çıkan sonuca 7 gün eklenir. Ortaya çıkan sonuç doğum yapacağınız zaman dilimini gösterir.

Ultrason İle Gebelik Hesaplama Nasıl Yapılır?

Özellikle düzensiz adet gören kadınlar son adet gördüğü tarihi bilemeyebilirler. Bu nedenle ultrason ile gebelik hesaplama yöntemi kullanılarak hamileliğinizin sürecini detaylı olarak öğrenebilirsiniz. Ultrason ile gebelik hesaplamasının yapılabilmesi için kadın doğum doktorundan randevu alınması gerekir. Randevu alındıktan sonra ultrasonografi yöntemi ile gebeliğin süresini, bebeğin durumunu ve hangi gelişimde olduğu takip edilir. Ultrason ile yapılan gebelik hesaplamaları %90 olarak doğru sonuç vermektedir.

Tüp Bebek Gebelik Hesaplama Nasıl Yapılır?

Doğal yollar ile çocuk sahibi olmayan çiftler tarafından tercih edilen bu yöntem ile hamilelik sürecinizin ne şekilde ilerleme kaydettiğini öğrenebilirsiniz. Tüp bebek gebelik hesaplama süreci diğer hesaplama türlerinden daha farklı olarak yapılır. Örnek olarak gösterilecek olur ise; tedavi sürecinde kullanılan ilaçlar ve diğer hormonal etkiler son adet döngüsünün farklı olmasına neden olabilir. Bu durumda hesaplamaya doğrudan etki eder. Erkek ve kadın üreme organlarında döllenme işleminin yapılması için 2 haftalık sürecin geçmesi gerekir. Döllenme işlemi yapıldıktan sonra hamileliğin 2.haftasında embriyo transferi yapılarak embriyonun hangi gün yerleştirildiği doğum tarihinin hesaplanmasındaki süreci gösterir. Süreç boyunca farklılıklar olabilse de embriyo yerleştirme tarihinden 266 gün, hafta olarak bakıldığında ise 38 haftalık bir süre sonunda doğumun gerçekleşeceği uzmanlar tarafından öngörülen bir durumdur.

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir