Bebeğim Kaç Aylık?

heading_decoration
clock_icon

Bebeğim Kaç Aylık? için SAT (son adet tarihinizin) ilk gününü seçiniz.:

Bebeğim Kaç Aylık?
Gebelik Hesaplama

Bebeğim Kaç Aylık?

Bebeğin kaç aylık ve kaç haftalık olduğunu hesaplamak isteyen anne ve babalar doğru bilgiye ulaşmak isterler. Eve yeni heyecan, mutluluk ve neşe getiren bebeklerin ebeveynleri sabırsızlıkla doğacağı günü beklerler. Uzman görüşlerine ve bilgisine dayanarak bebeğin kaç aylık olduğuna dair hesaplama yapabilmek için ay hesabı değil hafta hesabı yapılması gerekir. Her ayın haftalık hesabı birbirinden farklı olmasından dolayı doğru bilgiye erişmek için haftalık hesabı daha doğru sonuçlar verir.

Hamile olduğunu öğrenen her kadının aklına ilk olarak kaç haftalık hamileyim? sorusu gelir. Hamileliğin bulunduğu haftada bebeğin boy ve kilo oranı ve doğuma kaç hafta kaldığı anne adayının merak ettiği noktalardır.

Gebeliğin toplam süreci 40 hafta olmakla birlikte yaklaşık olarak 280 güne tekabül eder. Yapılan doktor muayenesinden sonra kaçıncı haftada olduğunuzu biliyorsanız haftaya göre kaç aylık hamileyim? Hesaplamasını yapabilirsiniz. Haftaya göre hamilelik hesaplamaları şu şekildedir;

 • 1 ila 4 hafta arasında ki gebelik süreci 1 aylık hamileliktir.
 • 5 ila 8 hafta arasında ki gebelik süreci 2 aylık hamileliktir.
 • 9 ila 13 hafta arasında ki gebelik süreci 3 aylık hamileliktir.
 • 14 ila 17 hafta arasında ki gebelik süreci 4 aylık hamileliktir.
 • 18 ila 22 hafta arasında ki gebelik süreci 5 aylık hamileliktir.
 • 23 ila 27 hafta arasında ki gebelik süreci 6 aylık hamileliktir.
 • 28 ila 31 hafta arasında ki gebelik süreci 7 aylık hamileliktir.
 • 32 ila 35 hafta arasında ki gebelik süreci 8 aylık hamileliktir.
 • 36 ila 40 hafta arasında ki gebelik süreci 9 aylık hamileliktir.

Hamilelik Takvimi Hangi Aralıklarda Başlar?

Hamilelik takvimi başlama aralığı, hamile olan anne adayının son adet gördüğü tarihi ifade eder. Hamilelik haftalık hesaplaması için adetin başlangıç günü baz alınır ve bu hesaplama ile kolaylıkla kaç haftalık hamile olduğunuzu kolaylıkla öğrenebilirsiniz. Doktorunuzun yapacağı tetkikler neticesinde hamilelik takviminin başlangıç günü belirlenmiş olur. Hamilelik süresi boyunca takvimin periyodu doğuma kadar planlı olarak hem anne adayı hem de uzman doktor tarafından kontrol edilir.

Normal Doğum Kaçıncı Haftada Gerçekleşmelidir?

Yapılan araştırmalara göre; normal doğum kaçıncı haftada gerçekleşmelidir? Sorusunun cevabı 40’tır. Normal doğum ile bebeğini kucağına almak isteyen anneler 38 ila 40 hafta arasında doğumlarını gerçekleştirmelidir.

Gebelik Haftası Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Gebelik haftası hesaplaması nasıl yapılır? Sorusunun cevabı oldukça kolaydır. Anne adaylarının son adet gördüğü tarih baz alınır. Son adet gördüğü tarihten şuan da bulunduğu tarih çıkarılarak çıkan sonuç 7’ye bölünür. Bu hesaplama sonucunda gebelik haftasının kaçıncı evresinde olduğunuzu kolaylıkla öğrenebilirsiniz. Adet düzensizliğiniz var ise hesaplama araçları sizlere güvenilir bilgiyi vermeyebilir. Bu nedenle gebelik haftanızın hesaplanması  ve net bilgi edinmek için uzmanlardan destek almanız tavsiye edilir.

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir