Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar
Genel

Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar

Korunmasız bir cinsel ilişki esnasında kişiden kişiye bulaşan hastalıklara cinsel yolla bulaşan hastalıklar denir. Kişilerin vücut salgıları ile yayılan ve partnerden partnere geçiş sağlayan bu hastalıklar son derece önemli ve ciddi sonuçlara maruz kalınmasını ortaya çıkarabilir.

Genellikle cinsel ilişki esnasında bulaşma olasılığı olan bu hastalıklar kan alış işlemleri, ameliyatlar veya diş tedavileri sırasında da bulaşabilmektedir. Bu tür hastalıklara sahip kadınların doğum yoluyla hastalığı bebeklerine bulaştırdıkları da bilinmektedir.

Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar
Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar

Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar Hangileridir?

Hastalığın bulaşmasının ardından belirti vermeye başlaması hastalığın türü ile değişkenlik göstermektedir. Hastalığı almış olan kişinin bağışıklık durumu ve maruz kalınmış olan etkenin yoğunluğu gibi pek çok kriter cinsel yolla buluşan hastalıklar noktasında kişinin hastalığının teşhis edilmesini etkilemektedir.

Genel olarak sağlıklı bir cinsel ilişkinin düzenli ve tek partnerli olmasıdır. Önlem alınmadan ve korunmasız olarak yapılan cinsel birliktelikler sonunda kişilerin sağlık sorunları ile karşılaşmasına neden olabilir. En sık görülen cinsel yolla bulaşan hastalıklar;

 • Bel soğukluğu ( gonore)
 • Üretrit
 • Frengi
 • Siğil
 • Hepatit
 • Trikomonas
 • AIDS olarak bilinir.

Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıkların Septomları Nelerdir?

Hastalıkların birbirinden farklı olması nedeniyle genel bir semptomdan bahsetmek mümkün olmamaktadır. Kişinin korunmasız bir cinsel birliktelik yaşamasının ardından veya cerrahi bir operasyonla kapmış olabileceği virüs veya enfeksiyon bulaşmış olan hastalığa göre 2-3 günde kendini gösterebileceği gibi uzun müddet hiçbir belirti vermeden de vücutta bulunabilir.

Bağışıklık sistemi zayıf olan kişilerde mikroorganizmaların belirli bir organa yerleşmesi ve şikâyetlerin ortaya çıkması çok daha hızlı ilerleyecektir. Bel soğukluğu, siğil ve üretrit gibi hastalıklarda erkeklerde testislerde şişme ve ağrı ilk semptomlar arasında yer alır. Kadınlarda ise vajinal akıntı ve kaşıntı gibi durumların ortaya çıkmasına neden olan bu hastalıklar bir an önce tedavi edilmelidir.

Sık olarak görülmekte olan ve cinsel yolla bulaşan hastalıklar arasında bulunan frengi ise farklı evrelerde kendini hissettirmektedir. Erken dönemlerinde penis üzerinde oluşan yaralar ile kendini ortaya çıkaran bu hastalık, ağrılı ve kanamalı bir biçimde ilerleyebilir.

Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklardan Korunma Yöntemleri

Burada asıl olan kişinin tek partnerli bir cinsel deneyime devam etmesidir. Birden fazla partnere sahip kişilerin cinsel birliktelik esnasında mutlaka korunma tedbirlerini yerine getirmesi gerekir. Kadınlar ve erkekler için düzenli kontroller de hastalıkları erken teşhis konusunda büyük önem taşımaktadır.

Cinsel yollarla bulaşan hastalıkların tedavisi konusunda bugün tıbbın sunmuş olduğu pek çok alternatif tedavi yöntemi bulunmaktadır. Kişinin hastalığının teşhisinin ardından yapılacak olan hastalığa uygun ve doğru tedavi pek çok hastalıkta tam bir iyileşme sağlarken, bazı durumlarda ve bazı hastalıklarda da yaşamsal olarak iyilik halinin korunmasını sağlamaktadır. Cinsel yolla bulaşan hastalıklar konusunda tedbiri elden bırakmamak ve düzenli doktor kontrollerini aksatmamak sağlıklı kalmanın püf noktasıdır.

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir