Doğum İzni Kaç Gün?
Genel

Doğum İzni Kaç Gün?

Doğum izni, kadın çalışanlara anayasa ile sağlanmış bir haktır. Hamile birey, doğum öncesi hamilelik durumunu koruyabilmek ve bu süreci sağlıklı bir şekilde devam ettirebilmek için doğum iznine çıkar. Peki doğum izni kaç gün sürer?

Anayasada bu hak 8 hafta olarak belirlenmiştir. İşyeri bu hak üzerinde herhangi bir değişiklik yapma hakkına sahip değildir. Fakat hamile çalışan, doktor kontrolü ile çalışmaya devam edebileceğine ve bu durumun onu olumsuz yönde etkilemeyeceğine karar verirse bu durumda hamile kadın, doğumdan önceki 3 haftaya kadar işyerinde çalışmaya devam edebilir.

Doğum izni hamile birey doğum yaptıktan sonra da devam etmekte ve bu hak anayasada açıkça belirtilmektedir. Doğum yapan annenin, doğumdan sonraki süreçte de 8 haftalık bir izin hakkı bulunmaktadır. Bu dönemde annenin bebeği ile ilgilenebilmesi gerekmektedir ve hem kendi sağlığı hem de bebeğin sağlığı açısından belirlenmiş süre 8 haftadır. Fakat doktor kontrolünde doktor bu sürenin yeterli olmadığına karar verirse vereceği rapor ile bu süreyi uzatabilir.

Doğum İzni Kaç Gün?
Doğum İzni Kaç Gün?

Çoğul Gebelikte Doğum İzni

Çoğul gebelikte doğum izni, normal izinden daha farklıdır. Bu durumda yasalarla belirlenmiş olan izin süresi doğumdan önceki 10 hafta ve doğumdan sonraki 8 haftayı kapsar. Bu süre doğum sürecinin gidişatına göre doktorun vermiş olduğu rapor ile değişebilmektedir. Fakat ne olursa olsun işyerinin bu süreyi azaltması gibi bir durum söz konusu değildir ve bu izin yasal bir haktır.

Eğer hamile birey, doğumdan önceki dönemde kendisine tanınan 8 haftalık hakkın tamamını kullanmak yerine doğum öncesi 3 haftaya kadar çalışmaya devam ederse geriye kalan 5 haftalık hakkı devreder ve bu hak doğumdan sonraki 8 haftalık döneme eklenerek kullanılabilir.

Bu süre yasalar tarafından hamilelere tanınmış bir hak olduğu için hamile bireyin devreden hakkını doğumdan sonraki döneme eklemesi de tamamen kendi tercihine kalmıştır ve bu birey dilerse doğumdan sonraki 8 hafta bitince işine geri dönebilir. Ayrıca doğum izni, kesintisiz bir şekilde kullanılması gereken bir haktır.

Doğum İzni Ücretli İzin mi?

Peki doğum izni ücretli izin mi? Doğum izni, hamile bireyin kendi sağlığını ve bebeğin sağlığını koruması ve doğumdan sonraki süreçte bebeğinin bakımını yapabilmesi için gerekli bir hak olduğu için bu haktan faydalanan bireyler izin aldıkları süre boyunca ücretli izinli sayılırlar. Yani tıpkı çalışıyormuş gibi ücret almaya devam ederler.

Babalık İzni

Babalık izni, baba olan bireylerin hem bebekleri hem de eşleri ile ilgilenebilmeleri için yine yasalar tarafından tanınan bir haktır. Bu hak kamuda çalışan babalar için 10 gün olarak belirlenmiştir. İşçilerde ise tanınan bu hak 5 gündür. Annelerde olduğu gibi babalarda da kullanılan bu süre boyunca birey ücretli izinli sayılır ve izinli günlerde de tıpkı çalışmaya devam etmişler gibi ücret almaya devam ederler.

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir