Doğum Sonrası Korse
Genel

Doğum Sonrası Korse

Hamilelik süreci boyunca birçok değişimden geçen kadın vücudu, doğum ile kendini yenileme aşamasına girer. Fiziksel ve ruhsal yönden yaşadığı zorluklar ile anne olmanın keyfini sürmeye başlayan kişiler, vücutlarında ortaya çıkmış olan birtakım estetik sorunları gidermeyi de düşünürler. Doğum sonrası korse kullanımı, doğumla birlikte ortaya çıkan karın bölgesi sorunları için oldukça fazla kullanılan bir yöntemdir.

Fiziksel anlamda eski formuna geri dönmek isteyen anneler, çatlaklar oluşmuş ve sarkmış olan karınları için çözüm aramaya başlarlar. Loğusa anneler bebeklerine odaklanarak onlara en iyi bakımı vermek için uğraşırken bir yandan da fiziksel olarak eskiye dönmeye çalışırlar. Anne adayının bebek bakımından artan kalan zamanında kendine vakit ayırması ve hafif sporlar yaparak forma girmeye çalışması bu aşamada yapılabilecekler arasında yer alır.

Doğum Sonrası Korse
Doğum Sonrası Korse

Doğum Sonrası Toparlanma

Doğumdan sonra güçsüz bir hal alan karın kasları, yağlanmanın da etkisiyle sarkmaya başlar. Hamilelik nedeniyle normale oranla çok daha fazla su tutmuş olan vücutta ödem birikmesi de yaşanılır. Annelerin hamilelik dönemi boyunca almış olduğu kiloları geri vermeye çalışması süt üretimi açısından olumsuz durumları ortaya çıkarabilir. Emzirme süreci boyunca annenin düzenli ve sağlıklı bir beslenme düzenini koruması gerekir.

Düzenli ve sağlıklı bir beslenme diyeti ile bebeğini beslerken forma girmeye çalışan annelere vücutlarında oluşan sarkmaların toparlanması için doğum sonrası korse kullanımı önerilir. Sarkan karın bölümünün toparlanmasında etkili bir sonuç vermesi beklenen korsenin kullanımı konusunda annenin aşırıya kaçmaması gerekir. Özellikle sezaryen doğum ile bebeğini dünyaya getirmiş olan kişilerin dikişlerinin iyileşmiş olması korse kullanımına geçilmeden önce kontrol edilmelidir.

Doğum Sonrasında Korse Ne Zaman Kullanılabilir?

Karın, basen ve kalça bölümlerinde hamilelik nedeniyle oluşan yağlanmalar, lohusalık döneminin başlaması ile can sıkısı bir hal alabilir. Ruhsal yönden tam bir iyilik hali içerisinde olması beklenen annenin fiziksel olarak da kendini iyi hissetmesi gerekir.

Hamilelik boyunca almış olduğu kiloları geri vermek isteyen annelerin düzenli ve dengeli beslenmeyi hayatlarına katması gerekir. Düzenli ve dengeli bir beslenme ile süt üretimini dengede tutarken, kilo kaybetmeye de başlayacak olan anne adayı eski formuna kısa sürede kavuşacaktır.

Doğru zamanlama ve aşırıya kaçmamaksızın doğum sonrası korse kullanımı, annenin sarkmış karnının toparlamasına yardımcı olacaktır. Korse kullanmaya başlamadan önce kişinin doktorunu bunu mutlaka sorması ve doktorunun onayından sonra korse kullanmaya başlaması gerekir.

Doğum sonrasında vücut kendini iyileştirmeye ve toparlamaya başlar. Korse kullanımı ile vücudun kendi kendini toplamasına engel olursanız sarkmış olan karnınız ve genişlemiş olan basenlerinizden çok daha zor kurtulabilirsiniz. Sezaryen doğumun yaralarının iyileşmesi ve normal doğumda yapılan kesi sonucu atılan dikişlerin kapanması da yine korse kullanımı noktasında annelere biraz daha sabırlı olmaları gerektiğini vurgulamaktadır. Doğum sonrası korse kullanımı uygun zamanda ve uygun miktarlarda olmalıdır. Aksi takdirde faydana çok zarar görebilirsiniz.

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir