Erken Gebelik Belirtileri
Gebelik Hesaplama

Erken Gebelik Belirtileri

Pek çok kadın, kendisinde fark ettiği kimi değişiklikler nedeni ile hamile olup olmadığını merak eder. Bu süreç hem kadın hem de erkekler tarafından çok heyecanlı bir süreçtir. Hamilelik ile ilgili herkes tarafından bilinen ve en önemli belirtilerden biri adet döneminde yaşanan gecikmedir. Bu durum çoğu zaman gebelik ile sonuçlansa da kimi bireylerin hormonal düzensizliklerinden dolayı da adet gecikmeleri meydana gelmektedir. Bu nedenle adet gecikmesi net olarak gebelik nedeni olarak gösterilemez.

Adet gecikmesi ile belirlenemeyen gebelik, erken gebelik belirtileri incelenerek belirlenebilir. Fakat bu yöntem de bizlere gebe olup olunmadığı hakkında net bir bilgi veremez. Gebe olup olmadığınızı anlamanızın en kesin yolu sağlık kuruluşlarından geçmektedir. Yaptıracağınız kan tahlili sayesinde kan değerlerinizde bir değişiklik olup olmadığına bakılarak gebelik durumunuz hızla ve kolay bir şekilde tespit edilebilir. Ayrıca idrar tahlilleri de gebelik olup olmadığına karar verilmede kullanılan bir diğer yöntemdir. Bu test de kan testi gibi hamilelik hakkında net bir bilgi vermek için yeterlidir.

Erken Gebelik Belirtileri
Erken Gebelik Belirtileri

Hamile Olduğunuzu Anlamanızın Yolları

Hamilelik ile ilgili en kesin belirtilerden biri adet gecikmesidir. Fakat düzensiz bir şekilde adet olan bireyler, adet gecikmesi üzerinden gebeliklerine dair bir çıkarımda bulunamazlar. Bu nedenle hamile bireylerde rastlanan diğer çok sık görülen belirtileri inceleyerek hamile olup olmadıkları hakkında bilgi sahibi olabilirler. İşte hamile olduğunuzu anlamanın yolları:

Hamile bireylerde görülen en büyük değişimlerden biri göğüslerde meydana gelmektedir. Hamilelikte hormonal değişikliklere bağlı olarak kan akışı artar ve özellikle göğüs ucunda karıncalanma meydana gelir. Bu belirtiler kimi kadınlarda hamileliğin ilk haftasında bile görülebildiği gibi kimi kadınlarda çok sonradan görülür. Göğüslerde büyüme meydana gelmesi ve meme ucunun renginin koyulaşması da hamilelik belirtileri arasında yer alır.

Hamilelik döneminde kan hacmi artar ve böbreklerin etkinliği de artar. Bu nedenle hamile kadınlar daha sık idrara çıkar. Özellikle hamileliğin ilk dönemleri görülen bu olay, hamileliğin en önemli belirtilerinden biridir. Ayrıca genişleyen rahim de idrar torbasına baskı yaptığı için idrar kesesinde tutulabilecek idrar kapasitesi azalır ve birey sık sık idrara çıkar.

Diğer hamilelik belirtileri hormonal değişiklikler nedeni ile meydana gelen sürekli uyku, halsizlik, bulantı ve kusma, koku hassasiyeti gibi durumlardır. Bu durumlar da tek başlarına hamile olduğunuzu göstermez. Kimi hastalık durumlarında da aynı belirtiler görülebilir.

Erken Gebelik Nedir?

Erken gebelikte görülen belirtiler sayesinde çoğu kadın hamile olup olmadığını anlayabilir. Peki erken gebelik nedir? Erken gebelik, döllenmeden sonraki ilk birkaç haftalık süreci kapsar. Bu dönemde meydana gelen belirtiler kişiden kişiye farklılık gösterdiği gibi kimi bireylerde hiç görülmeyebilir. Bu nedenle tek başlarına gebeliğin saptanmasında kullanılamazlar. Gebeliğin kesin olarak anlaşılması için kan ya da idrar tahlili yaptırmak şarttır.

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir