Gebelik Haftası Hesaplama

heading_decoration
clock_icon

Gebelik Haftası Hesaplama için SAT (son adet tarihinizin) ilk gününü seçiniz.:

Gebelik Haftası Hesaplama
Gebelik Hesaplama

Gebelik Haftası Hesaplama

Gebelik haberini alan ebeveynler ilk olarak gebeliğinde kaçıncı haftada olduğunu merak ederek, gebelik hesaplama yöntemlerini araştırırlar. Gebelik hesaplama yöntemleri yaklaşık olarak %90 oranında doğru bilgi vermektedir. Hamile olduğunuzu öğrendiğiniz takdirde bu hesaplama yöntemlerini kullanarak bebeğinizin gelişimini yakından takip edebilirsiniz.

Gebelik haftası hesaplama yöntemlerini kullanarak gebelik haftanızı öğrenmek için öncelik olarak son adet gününüzü biliyor olmanız gerekir. Aksi takdirde son adet tarihinizi bilmediğiniz durumlarda adet hesaplaması yapmak mümkün değildir.

Gebelik haftası hesaplaması şu şekilde yapılır; Bugünün tarihinden son adet tarihi çıkarılır, çıkan sonuç 7 sayısına bölünür. Ortaya çıkan rakam hamilelikte hangi haftada olduğunuzu belirler. Örnek olarak gösterilecek olur ise; tüm hesaplamalar yapıldığında ortaya çıkan sonuç 8 ise hamileliğinizin 8. Haftasında olduğunuzu gösterir.

Doktorlar Gebelik Haftasını Nasıl Hesaplar?

Anne adaylarının en çok araştırdığı noktalardan bir tanesi doktorlar gebelik haftasını nasıl hesaplar? Sorusudur. Hamilelik sürecinin bebeğinin gelişimini hafta hafta takip etmek isteyen anneler hamileliğinin kaçıncı haftasında olduğunu net bir şekilde bilmek isterler. Doktorlar, gebelik haftasını hesaplarken oldukça basit bir yöntem kullanırlar. Negele adı verilen bu yöntem, son adet tarihinin ilk günü baz alınarak hesaplanır. Son adet tarihinin ilk gününe +7 gün eklenir ve 3 ay geri sayım yapılır.

Negele yöntemine örnek verilecek olur ise; son adet tarihi 21 Haziran olduğu varsayılsın. 21 Haziran’a 7 gün eklendiğinde 28 Haziran sonucu çıkar. Haziran ayından da 3 ay geriye  gidildiğinde Mart ayı doğum sürecinize tekabül eder. Uzmanların hesaplama yöntemleri bu şekildedir.

Adet düzensizliği yaşıyor iseniz yapmış olduğunuz hesaplamalar doğru sonuç vermeyebilir. Bu nedenle adet döngünüzün düzenini kontrol ederek tüm hesaplamalarınızı bu hesaplama yöntemine göre yapabilir ya da ultrason ile hesaplama yöntemini kullanabilirsiniz.

Doğum Yapma Tarihi Planlanabilir mi?

Planlı bir gebelik süreci yaşamak isteyen anneler doğum yapma tarihi planlanabilir mi? konusunu araştırıyor. Yaz ortasında hamile kalmak istemiyor ya da doğum sürecinizi ilkbahar mevsimine denk getirmek isterseniz doğumunuzu planlayabilirsiniz. Gebe kalmak için ovülasyon döneminizi takip etmeniz gerekir. Ovülasyon döneminizin en yüksek olduğu zaman diliminde gebe kalma ihtimaliniz %90 oranında artış gösterebilir. Ancak bilinmesi gereken en önemli noktalardan bir tanesi planlama yaptığınız tarihlerin tam olarak tutmama olasılığını da göz önünde bulundurmanız gerekir.

Gebelik Kaç Hafta Sürer?

Sağlıklı bir gebelik süreci 38 ila 40 hafta arasında değişkenlik göstermektedir. Hamilelik sürecinizin seyrine ve doktorların öngörüsüne göre 38.hafta da bebeğiniz dünyaya gelebilir.

Gebelik kesesinin oluşması hamileliğin ilk belirtilerinden bir tanesidir. Ultrasonda ortaya çıkan ilk görüntülerde gebeliğin kaçıncı haftasında olduğu belli olur. Ortalama gebelik çapı yaklaşık olarak 2 mm civarında ise gebelik haftası 4 ila 4,5 hafta arasında değişkenlik gösterebilir. 5 mm çapını bulması durumunda ise hamileliğin 5. Hafta civarında olduğu söylenebilir. Gebelik haftasını net olarak hesaplamak için neger ya da ultrason yöntemlerini kullanabilirsiniz.

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir