Gebelik Zehirlenmesi Belirtileri
Gebelik HesaplamaGenel

Gebelik Zehirlenmesi Belirtileri

Gebeliklerin %2 ile %5’inde görülen ve preeklampsi olarak da tanımlanan gebelik zehirlenmesi ciddi bir gelişmedir. Gebelik zehirlenmesi belirtileri ile karşı karşıya olan gebelerin bir an önce bir sağlık kuruluşuna başvurması bebeğin ve annenin sağlığı açısından büyük önem taşır.

Hastalığın ortaya çıktığı gebeliklerde normal gelişimin gerisinde giden bebek gelişimi bulunur. Hastalık gebeliğin 32. Haftasından önceki haftalarda ortaya çıkmış ise erken gebelik zehirlenmesinden bahsedilir. Hastalığın 32. Haftadan sonra ortaya çıkması ise, geç gebelik zehirlenmesi olarak tanımlanır.

Erken gebelik zehirlenmeleri ciddi ve ağır gebelik zehirlenmesi şeklinde tanımlanır. Bugün tüm dünyada kadın doğum uzmanları tarafından erken gebelik zehirlenmesinin teşhisi önemli bir konudur.

Gebelik Zehirlenmesi Belirtileri
Gebelik Zehirlenmesi Belirtileri

Gebelik Zehirlenmesinin Belirtileri Nelerdir?

Gebelik zehirlenmesi annede karaciğer yırtılmasına neden olabilir. Böbrek yetmezliğini ve vücutta yaygın bir kanamanın gelişmesine sebep olabilir. Anne adayının gebelik zehirlenmesi nedeniyle beyin kanaması geçirmesine kadar varabilen bu durum anne adayının kaybedilmesini gibi ciddi sorunları da ortaya çıkarır. Gebelik zehirlenmesi belirtileri hassasiyetle ele alınmalı ve alanında uzman bir doktor tarafından değerlendirilmelidir. En sık görülen belirtiler ise şöyledir;

 • Başağrısı
 • Görme ile ilgili bozukluklar
 • Bilinç değişimleri
 • Ödem
 •  Nefes darlığı
 • Karnın üst bölümünde veya midenin üstünde hissedilen ağrı
 • İstem dışı kasılmalar
 • Anne adayının kendini çok güçsüz ve halsiz hissetmesi
 • İdrarda normal değerler üzerinde görülen protein
 • Oksijenlenmenin azlığı
 • Karaciğer fonksiyonlarında giderek artan bozulmalar
 • Beyni etki altına alan bu durum beyin kanamalarının baş aktörü olabilir.

Gebelik Zehirlenmesi Nasıl Teşhis Edilir?

Anne adayının gebelik zehirlenmesi belirtileri göstermesi halinde uzman hekim tarafından kan testleri uygulanır. Bu kan testlerinin yanı sıra anne adayının karaciğer enzim testlerine de bakılır. Serum kreatinin bakılması ve ürik asit değerlerinin kontrol edilmesi de yine yapılan tetkikler arasında yer alır.

Gebe kişinin ailesinde gebelik zehirlenmesi yaşayan kişiler olup olmadığı araştırılır. Gebelik zehirlenmesi 35 yaş üzerinde ve kronik rahatsızlığı bulunan anne adaylarında daha sık görülmektedir.

Gebelik Zehirlenmesinin Tedavisi

Yapılan testler ile gebelik zehirlenmesi belirtileri kanıtlanan anne adayı için tedavi süreci başlatılır. Gebelik zehirlenmesinin ağır olmadığı durumlarda anne adayına uygulanan ilaçlar ile tıbbı bakım birleştirilerek gebeliğin 37. Haftasını tamamlaması sağlanır. Ciddi vakalarda gebeliğin bir an önce doğum ile sonlandırılması gündemde olduğu için 34. Haftada olan gebelerde bile doğum gerçekleştirilir. Anne ve bebek açısından uygun ortam hazırlanarak gebeliğin bir an önce sonlandırılması esasına dayanan bu tedavi yöntemi anne adayının hayatını riske atmadan ancak, bebeğin mümkün mertebe gebelik haftasını tamamlamasını baz alarak planlanır.

Gebelikleri risk oluşturan ve kronik hastalığı olan kişilerde kalsiyum eksikliğini gidermek amacıyla kalsiyum takviyesi uygulamak olası kötü sonuçları ortadan kaldırmak için kullanılan bir yöntemdir. Yüksek tansiyonun kontrol altında tutulması ve annenin beslenmesine mümkün mertebe dikkat etmesi de yine alınan tedbirler arasında yer alır.

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir