Hamilelik Belirtileri Nedir?
Genel

Hamilelik Belirtileri Nedir?

Hamilelik sürecinde gerek ruhen gerekse de bedenen birçok hormanal değişiklikler meydana gelir. Herkesta farklı semptom gösteren bu belirtiler hamilelik sürecinde yaşanan olağan durumlardır. Birçok kadın hamilelik belirtilerinin tamamını yaşarken, bazı kadınlar ise hamilelik sürecinde herhangi bir belirti yaşamazlar. Hamilelik belirtileri arasında en sık yaşanan belirtiler şu şekildedir;

 • Gün içerisinde halsiz ve yorgun olma hissi,
 • Ruhen duygu durum değişiklikleri ve duygusal ruh hali
 • Memelerde meydana gelen şişlik ve hassasiyet hissi
 • Sık sık idrara çıkma
 • Kokulara karşı ekstra hassasiyet ve özellikle sabahları bulantı, kusma
 • Kalp hızında artış meydana gelmesi
 • Vücut ısısında artış gibi belirtiler hamilelik sürecinin belirtileri arasında yer alır.

İlk Gebelik Belirtileri Ne Zaman Ortaya Çıkar?

Hamilelik belirtilerinin ilk olarak ortaya çıkış süreci en erken 4 ila 5.hafta civarında kendini gösterir. Adet gecikmesinin normale oranla yaşanması durumunda hamilelik belirtileri başlar. İlk belirtiler arasında mide bulantısı ve kusma şikayetleri yaşanır. Bebek büyümeye başladıkça belirtiler de kendini gösterir. Henüz herhangi bir belirti olmaması durumunda adet gecikmesinden direkt olarak hamilelikten bahsetmek mümkündür. Adet gecikmeniz olduğu durumlarda hamilelik testi ile gebe olup olmadığınızı öğrenebilirsiniz. Çoğu zaman hamilelik testleri bebek 4-5 haftalık olduğu durumlarda net bir bilgi vermeyebilir. Adet gecikmeniz devam eder ise hastaneye giderek kan tahlili vererek hamile olup olmadığınızı öğrenebilirsiniz.

Hamile Olunduğu Nasıl Anlaşılır?

Hamile olmayı düşünen kadınların araştırdığı en önemli konulardan bir tanesi hamile olduğun nasıl anlaşılır? Sorusudur. Her kadının vücut yapısı farklı olmasından dolayı herkeste belirtiler farklı bir şekilde ortaya  çıkar. Hamileliğin ilk belirtileri denildiği zaman akla gelen ilk belirtilerden bir tanesi adet gecikmesidir. Kadın üreme organları her ayın belirli gününde gebeliğe karşı kendini hazır hale getirir. Bu zaman diliminde döllenme sağlandığı takdirde gebelik meydana gelir. Döllenme olmadığı durumlarda ise üretilen yumurta hücresi adet kanaması olarak vücuttan dışarı atılır bu döngü her ay düzenli olarak devam eder. Hamile olmak isteyen kadınlar adet gecikmesi yaşadığı durumda hamile olma olasılığı %70’tir.

Hamilelik Testi Nasıl Yapılır?

Hamilelik belirtilerinin yaşandığı durumlarda ilk başvurulan yöntem hamilelik testidir. Hamilelik testi nasıl yapıllır? Sorusunun cevabı şu şekildedir; Hamile olup olmadığınızı öğrenmek için eczaneden satın alacağınız gebelik testi ile iki dakika içerisinde hamile olup olmadığınızı kolaylıkla öğrenebilirsiniz. Eczaneden alınan gebelik testinin üst kısmına idrar yaparak 1,2 dakika beklemeniz durumunda sonuç çift çizgi çıkar ise hamile olduğunuz ortaya çıkmaktadır. Eğer test üzerinde tek çizgi var ise gebelik durumu mevcut değildir. Evde yapılan gebelik testleri her ne kadar doğru sonuç verse de yanıldığı durumlarda olmaktadır. Bu gibi durumlarda direkt olarak doktora muayenesine gitmeniz yeterlidir. Uzmanlar, hamile olup olmadığınızı öğrenmek için sizlerden beta, hcg değerlerini talep ederler. Bu değerlere göre hamile olup olmadığınız ortaya çıkar.

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir