Hamilelik Hesaplama

heading_decoration
clock_icon

Hamilelik Hesaplama için SAT (son adet tarihinizin) ilk gününü seçiniz.:

Hamilelik Hesaplama
Gebelik Hesaplama

Hamilelik Hesaplama

Hayatın en unutulmaz ve sürekli anlatılan anlarından biri, şüphesiz hamileliğin öğrenildiği andır. O heyecan sürekli hatırlanır ve ister istemez gözler dolar. İşte, şu an 9 ay sürecek o döneme girdiniz ve çok heyecanlısınız. Bu süre zarfında neler yaşayacağınızı ise çok merak ediyorsunuz. Ebeveyn olarak bu merakı duymanız gayet normal. İlk merak edilen konu, doğum tarihinin ne zaman olduğudur. Doğum tarihi hesaplamak için öncelikle ne zaman gebe kalındığı bilinmelidir. Sitemizde bulunan özel hesaplama aracı, size bu konuda yardımcı olacak.

Hamilelik Hesaplama Nasıl Yapılır?

Birçok kişi, gebelik haftasını hesaplarken döllenme tarihini baz alır. Ancak bilinenin aksine uzmanlar, hesaplama yaparken döllenme tarihini değil, son regl tarihinin ilk gününü baz alır. Bunun nedeni, döllenme tarihinin ne zaman olduğunun tam olarak bilinmemesidir. Kesin bir bilgi olmadığı için döllenme tarihine bakılarak yapılan hesaplamalar, tam tarih veremez. Ayrıca her kadının bünyesi farklıdır. Dolayısıyla regl döngüleri aynı olmaz.

Doğruya en yakın hamilelik hesaplama işlemi için uzmanların da tavsiyesi olan son regl döneminin ilk günü göz önüne alınmalıdır. Yani son regl tarihinin ilk günü, hamileliğin başlangıcı olarak kabul edilmelidir.

Doğum Tarihi Hesaplanabilir Mi?

Hamilelik hesaplama işlemlerinde son regl tarihi baz alındığı için tahmini doğum tarihi belirleme de son regl döneminin ay ve gün bilgilerine ihtiyaç duyulur. Doğum tarihini hesaplarken kısa bir yöntem uygulanır. Son adet tarihinden 3 ay geriye gidilir ve elde edilen tarihe 7 gün eklenir. Buna basit bir örnek verilebilir. Annenin son regl tarihinin ilk gününü 10 Aralık olarak varsayalım. 3 ay geriye gidilirse 10 Eylül olur. 7 gün eklendiğinde 17 Eylül hesaplanır. Yani annenin tahmini doğum tarihi 17 Eylül’dür.

Günümüzde manuel yöntemlerle hesaplamalar yapmak çok nadir görülen bir durumdur. Bunun yerine sitemizde bulunan hamilelik hesaplama sistemimizi kullanabilirsiniz.  Bu hesaplamaların tahmini olduğu unutulmamalıdır. Her kadının hamilelik süreci farklı olduğu için erken doğum ya da buna benzer durumlarla karşılaşmak, tarihin değişiminde etkili olacaktır.

Kaç Aylık Hamileyim?

Gebelik testi yaptınız ve sonuç pozitif çıktı. Soracağınız ilk sorulardan biri, “Acaba kaç aylık hamileyim?” olur. Gebelik hesaplama aracımızı kullanarak bu sorunun cevabını hemen öğrenebilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken gebe kaldığınız tarihi ya da son regl döneminizin ilk gününü girmektir. Ayrıca hamilelik hesaplama işlemlerinde ay değil hafta kullanılır.

Hamilelik Kaç Hafta Sürer?

Hamilelik süreci, genellikle 9 ay 10 gün sürer. Yani 40 hafta, diğer bir deyişle 280 gündür. Ancak her kadının hamileliği farklı olduğu gibi aynı kadının hamileliklerinde de değişkenlik olabilir. Bebeğin kilosu, gelişimi, annenin fizyolojik durumu, özel durumlar ve diğer etkenler doğum tarihinin değişmesine neden olabilir. Tahmini tarihi, doktor muayene sırasında muhakkak söylemelidir.

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir