Kaç Haftalık Hamileyim?

heading_decoration
clock_icon

Kaç Haftalık Hamileyim? için SAT (son adet tarihinizin) ilk gününü seçiniz.:

Kaç Haftalık Hamileyim
Gebelik Hesaplama

Kaç Haftalık Hamileyim?

Birçok anne adayının merak ettiği konulardan biri, kaç haftalık hamile olduğudur. Eğer gebe kaldığınız tarihi biliyorsanız gebelik haftanızı kolaylıkla hesaplayabilirsiniz. Bu tarihi bilmek zordur. Ancak tedavi sonucunda hamile kalan ya da yumurtlama tarihini kesin olarak bilen anneler, döllenme tarihini bilir. Bu tarihten 38 hafta sonrası doğum tarihi konusunda bilgi verir.

Regl Gününe Göre Hamilelik Hesaplama Nasıl Yapılır?

Döllenme tarihi tam olarak bilinemediği için uzmanlar, son regl döngüsünün ilk gününü baz alır. Doğum tarihini öğrenmek için son adet döngünüzün ilk gününden 40 hafta ileriye sayabilirsiniz.

Doğum Hesaplayıcı Nasıl Kullanılır?

Sitemizde sizin için özel olarak tasarladığımız doğum hesaplayıcı sistemimiz bulunmaktadır. Bu hesaplayıcı kullanarak kolayca hamilelik haftanızı ya da doğum yapacağınız tarihi öğrenebilirsiniz. Doğru sonuç verebilmek için sizden istediğimiz bilgileri girmeniz gerekmektedir. Bu bilgiler, son regl günü ya da döllenme tarihidir.

Trimester Nedir?

Trimester, hamilelik boyunca en sık duyulan ve kullanılan kelimelerin başında gelir. 3 ay, demektir. Dolayısıyla hamilelik, 3 trimester sürmektedir. Her dönem farklıdır. Hem bebekte hem de annede değişmeler olur. Hamilelik takibini yapan doktor, dönemler hakkında detaylı bilgi verir.

Birinci Trimester Dönemi

Hamilelik hesaplama yapılırken son regl döneminin ilk günü dikkate alınır. Dolayısıyla bu tarihten hamileliğin 14.haftasına kadar geçen süre birinci trimester olarak adlandırılır. Bazı gebelerde halsizlik, kusma ve bulantılar gibi belirtiler görülür. Ancak bu belirtiler, her gebede görülmek zorunda değildir. Kimilerinde bu süreç zorlu geçerken kimilerinde ise oldukça hafif geçer.

Bazı ebeveynler, bebeklerin cinsiyetinin ne zaman belli olduğunu sorar. Döllenme olduğu an, bebeklerin cinsiyeti bellidir. Ultrasonla görünmesi gelişime bağlı olarak biraz zaman alır.       

İkinci Trimester Dönemi

Hamilelik döneminin 14 ile 27 hafta arası ikinci trimester olarak adlandırılır. Bu dönemde bebeğin gelişimi oldukça hızlıdır. Bebek, baskı yaptığı için anne sık idrara çıkar. Bunun dışında bu dönemde:

 • Cinsiyet öğrenilir.
 • Bebeğin hareketleri hissedilmeye başlanır.
 • Bebeğin kaş, kirpik ve saçları oluşur.
 • Annenin karnı büyümeye başlar.
 • Bebek, dış sesleri duyar.
 • Bebeğin parmak izi oluşmaya başlar.
 • Emme refleksi gelişir.

Dolayısıyla annenin dışarıdan bakıldığında hamile olduğu anlaşılabilir. Gebeler bu dönemde emin olmak için hamilelik hesaplama işlemlerini sıklıkla yapmaktadır.

Üçüncü Trimester Dönemi

Hamileliğin son 3 ayına üçüncü trimester adı verilir. Doğumun erken olması ve 40 haftayı geçmesi, muhtemel bir durumdur. Ancak gebelik 42 haftayı geçtiğinde hem anne hem de bebek için hayati riskler oluşur. Dolayısıyla bu dönemde doktor muayeneleri sıklaşır. Muayeneler aksatılmadan düzenli olarak gidilmelidir. Doğum belirtileri hakkında doktorlar, anne ve babalara gerekli bilgileri uygulamalı şekilde gösterir.

Sitemizde gebelik hesaplama sonucunda öğrenilen doğum tarihi, erken doğum gibi durumlar olmadığı sürece aynıdır. Dolayısıyla doğum tarihine bakarak hazırlıklar yapabilirsiniz.

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir