Limonla Hamilelik Testi
Genel

Limonla Hamilelik Testi

Kadınların annelik yolculuğuna adım atmasının ilk aşaması olarak bilinen gebelik testleri bugün geliştirilmiş tıbbın bizlere sunmuş olduğu yöntemler sayesinde neredeyse yüzde yüze varan doğru sonuçları ortaya çıkarmaktadır.

Peki bundan yıllar önce kadınların daha hamilelik testlere ortada yokken hamile kaldıklarını nasıl öğrendiklerini biliyor musunuz?

Hastanelerin yaygınlaşması ile ortadan kalkan bir gebelik testi olan limonla hamilelik testi eski zamanlardan bu yana gebeliğin teşhisinde kullanılan bir yöntemdir. Kadınlar tıp ve teknoloji bu kadar gelişmeden önce pek çok yöntem ile gebe olup olmadıklarını test etmiş ve bu testler için birbirinden farklı yöntemleri kullanmışlardır. Eski zamanlardan bu yana gebelik testi için kullanılan bir yöntem olan limonla hamilelik testi, basit ve her zaman ulaşılabilir bir yöntem olduğu için çok sayıda kadın tarafından defalarca kullanılmıştır.

Limonla Hamilelik Testi
Limonla Hamilelik Testi

Limonla Hamilelik Testi Nasıl Yapılır?

Kadının adet döngüsündeki gecikmeyi fark etmesi ile hamile olma ihtimalini gözden geçirmesinin bir sonucu olarak test yapma ihtiyacı ortaya çıkar. Limonla hamilelik testi yapmak için 1 adet limona ve 1 adet şeffaf plastik bardağa ihtiyaç duyulur.

Bu testi yaparken kullanılacak olan bardağın şeffaf olması oldukça önemlidir. Testin yapım aşamasında gözlemin büyük bir yeri olduğu için şeffaf bardak tercih edilmelidir.

 • Test için kullanılacak olan bardağa hamilelik şüphesi bulunan kişinin idrar örneği alınır.
 • Alınacak olan idrar numunesinin sabah aç karnına yapılan ilk idrar olmasına dikkat etmeniz gerekir. Bu daha net bir cevap almanızı sağlayacaktır.
 • Limonu ikiye bölerek yarım limonun suyunu iyice sıkın.
 • Sıkmış olduğunuz limon suyunu şeffaf bardağa almış olduğunuz idrar numunesinin üzerine dökün.
 • Testin sonucu için hazırlamış olduğunuz numuneyi gözlemlemeye başlayabilirsiniz. Bu aşamada tüm dikkatinizi hazırlanmış olan numuneye vermeniz doğru sonuçları gözlemleyebilmeniz açısından büyük önem taşır.
 • Hazırlanmış olan numunede bir süre sonra limon parçacıkları veya ufak granüller bardağın dibine çökmeye başladıysa büyük bir ihtimalle gebelik oluşmuş ve hamilesiniz demektir.
 • Parçacıkların üst yüzeyde birikmesi numune sahibinin hamile olmadığı anlamına gelir.

Limonla Hamilelik Testi Ne Kadar Güvenilir?

Kişinin gebeliği konusunda bir bilgi almak istemesi neticesinde ücretsiz ve kolaylıkla uygulayabileceği limonla hamilelik testi yöntemi, kimi zaman doğru sonuçları verse de kimi zaman da yanlış sonuçların elde edilmesini sağlar. Yüzde yüz ve net cevaplar için modern test yöntemlerinin uygulanması ve doktor muayenesi gerekir.

Sonuç itibariyle maddi bir külfeti olmayan ve sağlık açısından herhangi bir yan etkiye sahip olmayan bu yöntem gebelik şüphesi yaşayan kişiler tarafından denenebilir. Gebeliğin başlamasından hayata yeni bir bireyin katılmasına kadar anne adayına eşlik edecek olan bebekler annenin vücudunda yaşamaya başladıkları andan itibaren annenin tüm vücuduna etki etmeye başlarlar. Sağlıklı bir gebelik ve doğum için gerekli olan doktor kontrollerinin atlatılmadan yapılması oldukça önemlidir.

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir