Genel

Sezeryan Doğum

Abdominal doğum tanımı ile bilinen sezeryan doğum, anne adayının vaktini tamamlamış gebeliği neticesinde karnında kesi açılarak bebeğin cerrahi müdahale ile çıkartılarak dünyaya getirilmesidir. Bu doğum yöntemine anne adayının normal doğuma engel teşkil eden durumları neticesinde karar verilebileceği gibi anne adayının kişisel tercihi üzerine de bu doğum yöntemi seçilebilir.

Kimi zamanlarda normal doğum beklenmesine rağmen, doğum esnasında oluşan birtakım nedenlerden ötürü de sezeryan doğum kararı alınabilir. Kişilerin sezeryan doğum kararı almasında doktorları ile yapacakları görüşmeler oldukça önemlidir. Doktorun sezeryan doğum hakkındaki tıbbı gerekçeleri ve anne adayının bu konudaki taleplerinin birbirini tutması gerekir.

Günümüzde pek çok alternatif yol ile yapılabilen bu ameliyatlar anne adayları için normal doğuma bir seçenek olmaktadır.

Sezeryan Doğum
Sezeryan Doğum

Sezeryan Doğumun Aşamaları Nelerdir?

Bu doğum yöntemine bebek veya anne adayında oluşmuş olan bir acil durum nedeniyle başvurulmuyor ise kısacası planlanmış bir ameliyat söz konusu ise, anne adayının hamileliğinin 39. Haftasında olması sezeryan doğum için uygun bir zaman dilimidir.

Planlanan sezeryan öncesi hastanın anestezi uzmanı ile görüşmesi gerekir. Muayenesini tamamlayarak gerekli prosedürleri yerine getiren anestezi uzmanı ameliyatı gerçekleştirecek olan hekime gerekli bilgileri iletir.

Sezeryan doğum öncesinde hastanın geceden aç kalması gerekir. Bir gün öncesinde katı yiyecekleri yemeyi bırakmış olan hasta doğum için hazırlanır. İşlem esnasında midenin ve bağırsakların boş bir halde olması gerekir. Bağırsakların tamamen boşaltılması işlemi ise kişiye uygulanan lağman ile gerçekleştirilir.

Genel anestezi eşliğinde doğum gerçekleştirilecek ise, kişinin ameliyat masasında koluna takılan serum yardımı ile uykuya dalması sağlanır. Epidural anestezi ile doğum gerçekleştirilecek olması halinde ise, kişi tam bir uyku halinde olmadan yapılan işlemlerin acı ve ağrısını hissetmeden işlem gerçekleştirilir.

Kısaca Sezeryan Doğum

Gerekli anestezi işlemleri uygulandıktan sonra anne adayının karnının alt bölümünden 9-10 cm bir kesi açılır. Cilt altındaki yağ tabakaları ve kas kılıfı çıkarılır. Karın duvarı ve karın zarı derin bir kesi yardımı ile açılır. Sezeryan doğum tamamen cerrahi bir girişim olduğu için kesiler bu doğum yönteminin ana aşamalarıdır.

Ameliyatı gerçekleştiren kişinin yapmış olduğu kesiler sonucu bebeğin bulunduğu bölüme ulaşılmış olunur. Bebek anne adayının karnından çıkarılarak dünyaya getirilir. Bebeğin çıkarılması işleminin ardından anne adayının rahminin içi temizlenir ve dikkatli bir biçimde kesilen yerler kapatılır.

Sezeryan Doğumun Avantajları ve Dezavantajları

Bu doğum yönteminin en büyük avantajı doğum esnasında çekilen doğum sancısına anne adayının maruz kalmamasıdır. Herhangi bir acı ve ağrı hissetmeden gerçekleştirilen doğum anne adayı için büyük konfor sağlamaktadır. Sezeryan doğum, normal doğuma oranla doğum aşamasında konforlu olsa da ameliyat sonrası iyileşme sürece bir dezavantaj olarak görülmektedir. Normal doğum sonrasında anne adayı çok daha kolay bir iyileşme sürece sürerken, sezeryan doğum sonrasında anne adayı biraz daha zorlu bir süreç yaşamaktadır.

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir